HİZMETLERİMİZ

Radyasyon - Madde Etkileşimi Simülasyonları

Uydu kalkanlamaları uygulamaları, elektronik komponent testleri, medikal radyasyon uygulamaları gibi birçok alana hitap eden radyasyon madde etkileşimi konusunda Iradets aşağıdaki hizmetleri vermektedir :
 

 • Uzay Görevi Radyasyon Analizi
  Uzaya gönderilecek olan uydunun yol olarak izleyeceği orbitler üzerinden alacağı radyasyonun monte carlo yöntemleri ile simüle edilmesi, uydu ve uydu elektroniği güvenliği için model optimizasyonu. TID, NIEL, SEE, SEL, vb. etkilerin simülasyonu.
   
 • Kalkanlama Simülasyonu ve Model Optimizasyonu
  Radyasyona maruz kalacağı öngörülen geometrinin/modelin/komponentin radyasyondan nasıl etkileneceği ve radyasyondan minimum etkilenmenin hesaplanması. Radyoaktif materyal depolanan alanın güvenliği, nükleer sızıntılara karşı kullanılan filtrelerin simülasyonu, radyoterapi uygulamaları için duvar kalınlığı hesaplamaları yapılmaktadır.
   
 • Nükleer Santral Güvenliği Simülasyonu
  Nükleer reaktörlerin standart çalışma ve olası kontrol dışı durumlarına karşı alınan güvenlik tedbirlerinin simüle edilmesi. Reaktör çekirdeğinden nükleer santralin dış duvarlarına kadar detaylı simülasyon hizmetleri. Olası risklerde ve normal şartlarda santralin içinde ve dışında yayılacak radyasyonun simüle edilmesi.
   
 • Parçacık Hızlandırıcı Simülasyonları
  Dairesel ve doğrusal parçacık hızlandırıcıların (elektron, proton, ağır iyon, vb.) elektromanyetik kuvvetlerle etkileşen parçacığın hareketinin ve enerjisinin tespit edilmesi, ışın kayıplarının hesaplanması, olası sızıntıların simüle edilmesi hizmetleri verilmektedir.
   
 • Radyasyon Dedektörü Simülasyonları
  Radyasyon tespiti amaçlı geliştirilen dedektörün geometri, sintilatör, fotokatlandırıcı ekipmanlarının radyasyon altında vereceği sinyallerin ve bu sinyallerin elektronik veri toplama sistemlerindeki karşılıklarının simüle edilmesi.