PROJELER

Madde Radyasyon Etkileşimi Simülatörü - MRADSIM

Madde RADyasyon etkileşimi SİMülatörü

 
Radyasyonun elektronik ve elektromekanik komponentler ve
sistemler üzerinde olumsuz etkileri iki ana kategoride toplanabilir.

 

1-) Radyasyonun zaman içerisinde kumulatif bir etki oluşturarak zarara uğrattığı TID (Total Ionising Dose) mekanizması.

 

2-) Geçen yüklü bir parçacığın devre icinde yaptığı anlık etki, SEE (Single Event Effect), ki bu kalıcı ve imha edici de olabilir. SEE etkilerinin devre ve gelen radyasyonun/parçacığın tipine gore değişik olanları vardir (SEL, SEU, SET, DD, SEFI, SEGR etc.).

 

MRADSIM, madde ile radyasyonun etkileşimini simule etmek, ve özellikle bir uzay misyonunda bulunan komponentler/sistemler icin yukardaki etkilerin sayı ve tipini öngörebilmek, bunları azaltacak kalkanlama gibi önlemlerin detaylarını çalısabilmek için çok önemli bir toolkit olacaktır. Bu proje TUBITAK-1507 programı desteği ile devam etmektedir.

 

Bir uzay misyonunun uçuş parametreleri ve uydu tasarımını STEP formatındaki bir CAD dosyası halinde girdi olarak kullanacak ve uydu üzerindeki herhangi bir komponent/sistem üzerindeki, parcaik türü, akısı ve TID yi hesaplayabilecektir. Bunun yanısıra, eğer o komponent için radyasyon testleri verisi varsa (ki yoksa MRADSIM bu testleri de gerçeklestirebilmektedir), misyon süresi içinde ne kadar SEE olacağını simule edebilecektir. Bu informasyonlar hem kalkanlama tasarım ve hesaplarında hemde devre çizicileri icin devre çizimi sırasında önlem alabilmelerinde onemli rol oynamaktadir.

 

MRADSIM in gücü STEP dosyasını olduğu gibi okuyup malzeme, ve geometrik informasyonu, GEANT4 paketine vermek, SPENVIS den de uydunun bulunduğu yer ve zamandaki radyasyon ortamı bilgilerini vermek ve sonucları, kullanıcının bütün bu programlariı bilmesine gerek kalmadan, QT dili ile yapilmiş kolay bir grafik arayüz aracılığı ile verilerini girip sonuçları grafik ya da veri dosyası halinde almasını sağlamasındadır.

 

MRADSIM sadece uzay radyasyonu ortamı için ya da uydu geometrilerinde değil, radyasyon etkilerinin, ve kalkanlama çalışmalarının önemli olduğu tüm uygulamalarda (nükleer reaktör radyasyon güvenliği, radyoterapi ve onkoloji servisleri, çevre ve doğal radyasyon etc,) kullanılabilecektir.