Hepimiz Birlikte Çalışıyoruz İşin Sırrı Bu
<b>IRADETS</b> (0216) 290 37 03 IRADETS (0216) 290 37 03

Basında Biz

Mini-SPT Üretim Çalışmalarımız

Mini uzay parçacık teleskobu ‘Mini-SPT (Mini Space Particle Telescope)’, boyutları ve performansı ile dünya için ilk olacak. Çalışmalar sırasında elde edilecek alt dedektör sistemleri ise tıp, savunma ve ulusal güvenlik alanlarında kullanılacak.

Çok amaçlı parçacık dedektör sistemi üretim çalışmalarına başladı. Mini-SPT (Mini Space Particle Telescope), boyutları ve performansı ile dünya için ilk olacak ve farklı sektörlerde de kullanılabilecek. İnovatif parçacık ve radyasyon dedektörleri Ar-Ge’si ve üretimi yapan Iradets, radyasyona dair milli ve yerli çözümler geliştiriyor. Elektronik cihaz ve sistemlerin, meta materyallerin, biyolojik yapıların hem uzay ortamında hem de yerdeki uygulamalarda maruz kalacağı radyasyon ortamını simüle ediyor. Bu ortamlarda çalışan cihazların dayanıklılıklarını uluslararası standartlara (ESA/NASA/ASTM) uygun test edip, çözüm ve alternatifler öneriyor.

Iradets’in kurucusu ve yurt dışındaki bilim insanlarımızdan Prof. Dr. Behçet Alpat İstanbul Ticaret’in sorularını cevapladı.

http://Mini-SPT%20Üretim%20Çalışmalarımız

TÜRKSAT 6A Uydusunun Radyasyon Analizleri Yapıldı

Türkiye’de tek radyasyon dayanıklılık ve analiz testleri yapan Iradets, Tübitak Uzay iş birliğiyle, Türksat 6A uydusunun bütün analizlerini gerçekleştirmiştir. Elektronik cihazların ve biyolojik sistemlerin uzayda maruz kalabilecekleri radyasyona karşı dayanıklılığı ölçmenin yanında radyasyona karşı korunma üzerine de çalışmalar yürütmektedir.

IRADETS’in geliştirdiği Türkiye için ilk olan ürünler arasında; sağlık sektörü, yurt güvenliği, nükleer santrallar ve çevre gibi hayatımızın birçok alanında kullanılabilecek dedektör sistemleri, düşük radyasyon enerjisi ile malzemelerin üzerinde materyal analizi yapabilen x-Ray cihazları var. Hassas dedektörlerin sayısız alanda kullanılabileceği göz önünde bulundurularak projelendiriliyor.

IRADETS’in geliştirdiği ve Türkiye için ilk olan dedektörler, uzay ve nükleer alanlarındaki kullanımlarının yanında; sağlık sektöründe, savunma sektöründe ve ulusal güvenlik alanlarında da kullanılabilecek. Düşük radyasyon enerjisi ile malzemelerin üzerinde materyal analizi yapabilen X-ray cihazlarına sahip olunması ise avantaj konusu.

Daha fazla bilgiye sahip olabilmek için, kurucumuz Prof. Dr. Behçet Alpat’ın Soyhan Arslan ile yapmış olduğu röportajı inceleyebilirsiniz.

http://TÜRKSAT%206A%20Uydusunun%20Radyasyon%20Analizleri%20Yapıldı