Hepimiz Birlikte Çalışıyoruz İşin Sırrı Bu
<b>IRADETS</b> (0216) 290 37 03 IRADETS (0216) 290 37 03
RFID SİSTEMİ NEDİR? NELERDEN OLUŞUR?

RFID SİSTEMİ NEDİR? NELERDEN OLUŞUR?

Radyo frekansı tanımlama, radyo dalgaları aracılığıyla iletilen verileri kullanarak neredeyse her nesneyi kablosuz olarak tanımlamamızı sağlayan bir teknolojidir.  RFID teknolojisinin çalışması için, birkaç bileşen veya donanım parçasına ihtiyaç vardır. Bir RFID sistemini oluşturan bileşenler şunlardır: 

ETİKETLER 

RFID etiketleri, izlenebilmek için radyo frekansı teknolojisini kullanır. RFID etiketlerinin; araçları, eşyaları, evcil hayvanları ve hatta hastaları izlemek veya tanımlamak gibi birçok alanda kullanımı vardır. Bir anten, bir dönüştürücü ve çipten oluşurlar. Antenin amacı, çipte bulunan kimlik bilgilerini karta iletmesine izin vermektir. RFID etiketleri nesnelerin üzerine yerleştirilir ve aktif RFID etiketleri olmadıkları sürece okuyucunun bunları okumasını veya sorgulamasını bekler. Genellikle çeşitli bilgileri ve benzersiz tanımlayıcıları depolamak için bir veya daha fazla bellek bankasına sahiptirler. 

ANTENLER 

RFID antenleri, onları harekete geçirmek ve etiketlerin döndürdüğü yanıtı “duyabilmek” için RFID etiketlerine radyo frekansı enerjisi göndermekten sorumludur. Bazı cihazların antenleri gömülüdür ve dışardan bakıldığında görünmezler. 

Antenler, kablo ile RFID okuyucuya bağlanır ve üretilen bilgileri göndermek ve almak için antene bağlı olan okuyucunun sesi ve kulağıdır. 

OKUYUCULAR 

RFID okuyucular sistemin “beyni”dir. 

Okuyucular, ihtiyaçlarımıza göre hareket edecek şekilde programlanabilir. Belirli bilgileri ölçmek için yalnızca belirli RFID etiketlerini okuyabilir, etiketleri belirli bir zamanda okuyabilir, envanter modunda bir kez okuyabilir veya etiketleri sürekli ve tekrar tekrar okuyabilirler. 

RFID okuyucular, özellik ve işlev açısından farklılık gösterir. Bu nedenle, istenen amaca bağlı olarak geniş bir okuyucu yelpazesi bulabiliriz.  

KABLOLAR 

RFID kabloları okuyucuyu antene bağlayarak komutların radyo frekansı yoluyla antene gönderilmesine olanak tanır. RFID kabloları, konektörler, uzunluk ve yalıtım oranı açısından farklılık gösterir. 

KOMPANENTLER 

RFID sisteminizin karmaşıklığına bağlı olarak, kullanım kolaylığı ve işlevselliğin optimizasyonu için ek öğeler eklenebilir. Bu öğeler genellikle anten montajları, RFID yazıcılar, çoklayıcılar, GPIO’lar ve daha fazlasını içeren donanımlardır. 

YAZILIMLAR 

RFID sistemimizden istediğimiz işlevselliğe bağlı olarak, bazen ilgilendiğimiz bilgileri kontrol eden veya çıkaran bir tür yazılım gerekir. Bir aygıt yazılımı ve temel bir yazılım programı veya aygıt yazılımı, ara yazılım ve karmaşık yazılım. RFID Sisteminin en iyi şekilde çalışması için yazılımlara her zaman ihtiyaç vardır.  

Bir cevap yazın