Hepimiz Birlikte Çalışıyoruz İşin Sırrı Bu
<b>IRADETS</b> (0216) 290 37 03 IRADETS (0216) 290 37 03
Son Teknoloji Radyasyon Tespit ve Ölçüm Cihazları

Son Teknoloji Radyasyon Tespit ve Ölçüm Cihazları

CAEN SyS, CAEN Spa’nın Sistemler ve Spektroskopi bölümüdür. Bu bölüm, Radyasyon Ölçüm Sistemleri ve Spektroskopi Çözümlerinin geliştirilmesi üzerine olup, CAEN’in nükleer ölçüm cihazları hakkında uzun süreli bilgi birikimine dayanmaktadır. Bu sistemler Nükleer araştırma laboratuvarları, Nükleer Santraller, Sınır güvenlik noktaları, Endüstriyel alanda radyasyon kullanılan alanlar, medikal alanda radyasyon kullanımı gibi çeşitli alanlarda dünyanın pek çok yerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Iradets olarak CAEN SyS ürünlerini ve çözümlerini Türkiye’de temsil etmekte ve bununla gurur duymaktayız.  

Uluslararası büyük projeler (LHC @ CERN, ALMA @ ESO, DEAP @ SNOLAB, ICARUS @ LNGS, XMASS @ Kamioka…) ve onlarca yıllık iş birliğinden elde ettiğimiz deneyimle, müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentisi doğrultusunda ürünleri en uygun maliyetle, en güvenilir şekilde sunuyoruz. 

CAEN SyS Systems & Spectroskopi bölümü, alanında öncü nükleer ölçüm cihazları, uzmanlık ve teknik destek sağlamayı taahhüt eder. 

CAEN SyS Ürün ve Çözümleri Kullanılabileceğiniz Noktalar 

Nükleer Madde Güvenliği 

CAEN SyS Systems ve Spektroskopi bölümü, en son teknolojiye dayanan yenilikçi nükleer ölçüm çözümleri sunar. Çözümlerimiz, işgücü güvenliğini artırmak, radyasyon tehlikesi olan yerlerde güvenliği arttırmak ve nükleer çalışma bir bölgenin içindeki ve dışındaki evreyi korumak için tasarlanmıştır. CAEN SyS Sistemleri ve Spektroskopi bölümü ürünleri, radyasyonu hızlı bir şekilde tanımlayarak güvenli çalışma koşullarını sağlamak için tasarlanmıştır. 

 • Gama Spektroskopi Sistemleri: Portatif ve Laboratuvarlar ortamında 
 • Özelleştirilmiş Nükleer Ölçüm Sistemleri 
 • Çevresel ve Nükleer Acil Durumlar için Mobil Laboratuvarlar 
 • Kontaminasyon değerlendirmesi, Demontaj öncesi ve Radyoaktif Atık işlemleri için teknoloji çözümleri 
 • Radyoaktif Atık sayısallaştırma ve spektroskopik izleme (sıvı ve katı) 
 • Nükleer Yakıt kalite kontrolleri ve karakterizasyonu 
 • Hava radyolojik araştırmaları; Alanların ve geniş alanların radyolojik haritalanması 

Laboratuvarlar 

CAEN SyS Sistemleri ve Spektroskopi bölümü, yılların tecrübesine dayanan bir bilgi birikimi ile laboratuvar ihtiyaçlarına hazır çözümler sunar. Onlarca uluslararası laboratuvara, üniversitelere ve araştırma tesislerine, ölçüm ve tespit cihazları ile hizmet vermektedir. Ayrıca CAEN SyS, uzman personel eğitimleri dahil eğitim programlarına da sahiptir. CAEN Sys; deneyim, bilgi ve yüksek performanslı nükleer radyasyon ölçüm enstrümantasyonu sayesinde CAEN SyS laboratuvar çözümlerinde lider konumdadır.  

 • Çoklu dedektör deneyleri ve ölçümleri 
 • Aktif Coincidence(eş zamanlı ölçüm)  Anti-Compton Spektroskopik Sistemler 
 • Mobil laboratuvarlar ve Whole Body Counters (WBC) 
 • Gama Spektroskopisi sistemleri (HpGe, NaI, LaBr, CdZnTe ..) 

Nükleer Sınır Güvenliği 

Son yıllarda terör saldırılarındaki artış, nükleer güvenlik ve koruma teknolojilerinin kritik önemini vurgulamıştır. CAEN SyS Sistemleri ve Spektroskopi bölümü, uzun yıllar boyunca çeşitli radyasyon dedektörleri için çok girişli elektroniklerin tasarımında dünya lideri olan CAEN ile temel ilişkisinden büyük ölçüde yararlanmaktadır. CAEN SyS Sistemleri ve Spektroskopi bölümü, bu teknik bilgi birikimini nükleer güvenlik topluluğunun ihtiyaçlarını derinlemesine anlayarak ve harmanlayarak, Özel Nükleer Malzemeyi (SNM) tespit etmek ve tanımlamak için tasarlanmış yenilikçi sistemler tasarlamıştır. 

 • Radyoaktif kaynaklar ve SNM Arama tanımlama ve haritalama 
 • Karayolları geçiş sistemleri 

Yenilikçi Çözümler Eşliğinde Müşterilere Özel Sistemler 

Hazır sistemlerimizin dışında CAEN SyS tecrübesi ve bilgisi aracılığı ile kullanıcıya özel proje ve çözüm bazlı sistemlerde sunmaktayız. Bu sistemlere örnek olarak; 

Projeler 

Tek Foton Emisyonlu Bilgisayarlı Tomografi (SPECT): Tıbbi görüntüleme için bir kampton kameradır. 

Yer Değiştirilebilir Etiketli Nötron İnceleme Sistemi (C-BORD): Ulusal Güvenlik için bir TOF algılama sistemidir. 

Musluk Suyu İzleme (TAWARA): Bir su radyoaktif kirlenme izleme sistemidir. 

GAMMAFLY: Radyometrik haritalama için kullanılan 16 NaI (Tl) kristalinden oluşan hava gama ışını spektrometre sistemidir. 

Çözümler 

IAEA için VeryFuel: Korumalar ve silahların yayılmasını önleme faaliyetleri için hızlı bir nötron sayma sistemidir. 

DHRUVA projesi @ BARC için çoklu tespit DAQ: Fisyon fragmanı çekirdeklerinin gama ışını spektroskopisi için bir veri toplama sistemidir. 

GAMON Platformu: Çevre ve güvenlik izleme uygulamaları için bir Gama izleme platformudur. 

SNIPER-GN: Taşınabilir Özel Nükleer Malzeme Tanımlayıcıdır. 

ISPRA için özelleştirilmiş WBC-Tüm Vücut Sayacı 

CAEN SyS Sistem & Spektroskopi bölümü, CAEN çatısında sürekli olarak kendini gelişmektedir. Bu nedenle, yeni çıkan teknolojiler daha yaygınlaşmadan üzerlerinde çalışmaya ve çözüm hazırlamaya başlar. Bu teknolojiler yaygınlaştığında ise elde ettiğimiz bilgi ile uzman bir şekilde çözebilir. 

Bir cevap yazın