Hepimiz Birlikte Çalışıyoruz İşin Sırrı Bu
<b>IRADETS</b> (0216) 290 37 03 IRADETS (0216) 290 37 03
TÜRKSAT 6A uydusunun radyasyon analizleri yapıldı!

TÜRKSAT 6A uydusunun radyasyon analizleri yapıldı!

Türkiye’de tek radyasyon dayanıklılık ve analiz testleri yapan Iradets, Tübitak Uzay iş birliğiyle, Türksat 6A uydusunun bütün analizlerini gerçekleştirmiştir. Elektronik cihazların ve biyolojik sistemlerin uzayda maruz kalabilecekleri radyasyona karşı dayanıklılığı ölçmenin yanında radyasyona karşı korunma üzerine de çalışmalar yürütmektedir.

Iradets’in geliştirdiği Türkiye için ilk olan ürünler arasında; sağlık sektörü, yurt güvenliği, nükleer santrallar ve çevre gibi hayatımızın birçok alanında kullanılabilecek dedektör sistemleri, düşük radyasyon enerjisi ile malzemelerin üzerinde materyal analizi yapabilen x-Ray cihazları var. Hassas dedektörlerin sayısız alanda kullanılabileceği göz önünde bulundurularak projelendiriliyor.

Iradets’in geliştirdiği ve Türkiye için ilk olan dedektörler, uzay ve nükleer alanlarındaki kullanımlarının yanında; sağlık sektöründe, savunma sektöründe ve ulusal güvenlik alanlarında da kullanılabilecek. Düşük radyasyon enerjisi ile malzemelerin üzerinde materyal analizi yapabilen X-ray cihazlarına sahip olunması ise avantaj konusu.

Daha fazla bilgiye sahip olabilmek için, kurucumuz Prof. Dr. Behçet Alpat’ın Soyhan Arslan ile yapmış olduğu röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın